باتلاق یادگیری زبان چیست؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برایتان روشن می کند که باتلاق یادگیری زبان چیست؟ و چرا معمولا همه ما در این باتلاق گرفتار می شویم. پس با ما همراه باشید.

باتلاق یادگیری زبان چیست؟
باتلاق یادگیری زبان چیست؟

اما باتلاق یادگیری زبان چیست؟

یک باتلاق یادگیری زبان وقتی اتفاق می افتد که خیلی زود دست از یادگیری بر می­دارید. در ابتدا راحت است که پیشرفتی سریع حاصل کنید اما هرچه بیشتر یاد می گیرید، از سرعتتان به طوری طبیعی کاسته می­شود. به همین خاطر، باتلاق یادگیری زبان وقتی زبان آموزان به سطحی متوسط از کارایی زبان می­رسند، زیاد رخ می دهد.

باتلاق های زبانی به چه دلیل اتفاق می افتد؟

چند دلیل وجود دارد که ممکن است شما باتلاق یادگیری زبان را تجربه کنید.

  • به اهدافتان رسیده اید. بسیاری از زبان آموزان اهدافی را مشخص می­کنند که به محض رسیدنشان به سطحی میانی، محقق می­شود. برای مثال ممکن است بخواهید که مکالمه ای پایه ای داشته باشید یا قادر به خواندن روزنامه یا کتاب در زبان مقصدتان باشید. اگر به همه ی اهداف یادگیری تان رسیده باشید، پروسه ی یادگیری تان به طوری طبیعی متوقف می شود.
  • هدفی ندارید. خواه هرگز هیچ هدفی نداشته اید که با آن شروع کنید یا هنوز از وقتی که به اهداف قبلی تان رسیده اید، هدف های جدید را مشخص نکرده اید؛ عدم برخورداری از هدف می­تواند فرآیند یادگیری زبان شما را متوقف سازد. بدون داشتن ایده ای مشخص از آنچه امیدوارید کسب کنید، هیچ مسیر واضحی هم ندارید که روی آن تمرکز کنید.
  • در یک دایره گیر کرده اید و یک چیز را بارها انجام می دهید. اگر به انجام کاری تکراری ادامه دهید، به احتمال زیاد همان جواب­های یکسان را هم دریافت می کنید. با اینحال وقتی از تمام جوانب شیوه ای مشخص استفاده کردید، خواهید دید که یادگیری تان در باتلاق خواهد افتاد.
  • اعتماد به نفس ندارید. به عنوان زبان آموزی متوسط، راه بلندی را آمده اید، اما همچنین آنقدر یاد گرفته اید که بدانید چیزهای زیادی وجود دارد که بلد نیستید. این می­تواند باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شده و موجب شود احساس کنید احتمالاً نخواهید توانست به مرحله ی روانی یا برقراری ارتباط در سطحی که دوست دارید، برسید.
  • یک کاهش سرعت طبیعی هم وجود دارد. حتی اگر همه ی کارها را هم به درستی انجام دهید، باتلاق یادگیری زبان به طور طبیعی رخ می­دهد. این حقیقتی جالب نیست اما در عین حال، حداقل خودتان به تنهایی باعث وضعیت فعلی تان نیستید!