یادگیری زبان- داخل یا خارج کلاس درس؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد از اولین آموزشگاه هایی بوده است که توانسته سیستم آموزش انلاین را برقرار کرده است. این سوال که یادگیری زبان- داخل یا خارج کلاس درس؟ ممکن است اتفاق بیافتد یا نه؟ برای پاسخ به متن زیر توجه کنید.

یادگیری زبان- داخل یا خارج کلاس درس؟
یادگیری زبان- داخل یا خارج کلاس درس؟

یادگیری زبان- داخل یا خارج کلاس درس؟ امکان پذیر است

از وقتی شروع به توسعه‌ی سیستم آموزش آنلاین زبان کردیم با مخالفت‌های شدیدی از جانب معلمین نامدار زبان روبرو شده‌ایم. به طور یقین به ما گفته شده است که زبان، موضوعی است که نمی‌تواند از طریق آموزش از راه دور یاد گرفته شود یا فرد تنها می‌تواند زبان را در کلاس درس یاد بگیرد. این صحبت اساساً مخالف با تجربه‌ی ما است.

فکر می‌کنیم باید بپذیریم که چشم‌انداز ما ممکن است برای بسیاری از مردم صحیح نباشد. شاید حتی نظر اقلیتی باشد. با همه‌ی این اوصاف، یادگیری زبان برای ما، تقلایی بدون نتیجه است. هدف نهایی برقراری روابط اجتماعی با گویشوران بومی زبان دیگر است. قادر بودن به انجام این کار، پاداش نهایی برای همه‌ی زحمت‌هاست. با این‌حال وقتی زبان را یاد می‌گیریم شاید فقط قاعده ها را یاد گرفته ایم نه روش برقراری ارتباط را.

زبان مانند کوهی است که باید از آن صعود کنیم. اما اشکالی ندارد. زبان با خودش داستان‌ها، اطلاعات، یک حسّ جدید و یک فرهنگ جدید می‌آورد. لذا یادگیری زبان تجربه‌ای دائماً درحال پاداش‌گیری است اما سخت است و شما تا به مرحله‌ای مشخص دست نیابید نباید از حرکت بایستید.

مثل کوهنوردی است. شما باید حداقل تا جایی بروید که به سطح خاصی برسید و آن جا بتوانید قبل از ادامه دادن استراحت کنید. منظره بسیار زیبا است و قسمتی از نشاطی است که شما احساس می‌کنید. اما کشمکشی بین شما و کوه است. وقتی شما به قله می‌رسید احساس رضایت زیادی می‌کنید. متاسفانه وقتی شما به اوج یادگیری زبان می‌رسید این کم‌تر واضح است، چون همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد. اما ما فکر می‌کنم وقتی شما در زبان راحت هستید یعنی به اوج رسیدید.

در هر حال این کشمکشی است که شما به تنهایی انجامش می‌دهید. بله شما موقعیت‌هایی دارید که با بقیه صحبت کنید، خواه معلم باشد، دانش آموز یا افراد بومی دیگر. این تجربه وابسته به این که شما چه قدر خوب از پس آن بر بیایید، می‌تواند مثبت یا منفی باشد. مکالمات به شما این احساس را می‌دهند که چه مقدار برای انجام دادن باقی مانده است. اما بیش‌تر یادگیری هنوز هم باید توسط خودتان انجام شود. شما باید بخوانید، گوش دهید و بر لغات و اصطلاحات خود بیفزایید. شما باید خودتان از کوه بالا بروید. هیچ‌کس نمی‌تواند این کار را برای شما انجام بدهد، حتی معلم کلاس.