روش‌های درست و غلط یادگیری زبان جدید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به روش‌های درست و غلط یادگیری زبانی جدید و باید ها و نباید های این مسیر در این مطلب می پردازد. پس این مطلب تخصصی را از ذست ندهید.

روش‌های درست و غلط یادگیری زبان جدید
روش‌های درست و غلط یادگیری زبان جدید

اما روش‌های درست و غلط یادگیری زبان جدید چه مواردی هستند:

با وجود تقریباً شش هزار زبان که در جهان صحبت می‌شود، کشف و یادگیری زبان دوم یا سوم رویدادی رایج است. از برنامه‌های مدرسه تا اولویت‌های شخصی، دلایل متعددی برای زبان‌آموزان جدید به وجود می‌آید تا شروع کنند و با پیشرفت اپلیکیشن‌های موبایل، امروزه سلیس شدن در صحبت مثل آب خوردن است و یادگیری زبانی جدید راحت‌تر از همیشه است. با به خاطر داشتن این، اغلب از ما پرسیده می‌شد که روش درست یا غلط مطالعه چیست. اگرچه بر این باوریم که همه‌ی ما روش‌های مختلفی برای یادگیری داریم و اینکه روشی عالی برای یادگیری زبانی جدید وجود ندارد که مناسب همه باشد، اگر شما ذهنیات پایین را داشته باشید خیلی سریع یاد نمی‌گیرید:

۱- سؤال نمی‌پرسید

اگر شما با افراد بومی هستید آن‌ها را با درخواست تصحیح اشتباهاتتان یا کمک کردنتان اذیت نکنید وگرنه به عنوان یک کوچولوی آزار دهنده‌ی همه چیز‌دان تلقی می‌شوید. نه، به جای آن، همان جایی که هستید بمانید و اجازه ندهید مردم آن چه را که می‌دانید زیر سوال ببرند. یا آن چه را که نمی‌دانید.

۲- با برنامه‌هایی شروع می‌کنید که بالاتر از سطح زبانی شما هستند

این برنامه‌های مبتدی برای بچه‌ها هستند. سریع با چیزی بزرگ شروع کنید. با این همه، خواندن Les Misérables چه قدر می‌تواند سخت باشد؟ الان وقت این نیست که خود را با دروس پایه‌ای سرگرم کنید، مستقیم به درون استخر بزرگ شیرجه بزنید!

۳- شما فقط یک سطح زبانی را کار می‌کنید

شاید شما خواندن یا نوشتن یا هر دوی این‌ها را دوست ندارید. آن وقت، فقط در یک حیطه از زبان تمرکز کنید. آیا شما ترجیح می‌دهید که بدانید به جای نوشتن به فرانسوی، صحبت کردن به این زبان چگونه است؟ ادامه دهید و همه‌ی تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید. اجازه دهید شخصی دیگر از باقی مسائل آگاه شود.

۴- خیلی سریع از جای خود حرکت می‌کنید

صرفاً تا یک حدی می‌توانید تمرین به خصوصی را تحمل کنید. لازم نیست شما چیزهای مشابه را بارها تمرین کنید. به درس‌های خود نگاهی بیندازید و سپس به درس بعدی بروید. تلف کردن وقت به خاطر جزئیات در لیست کارهای شما نیست.

پس روش های درست یادگیری زبان چیست؟

۱- تداوم

اولویت‌های خود را بدانید اما در برنامه ی خود مداومت داشته باشید. برنامه‌ریزی مداوم دروس یا زمان برای مطالعه در سراسر هفته برای پیشرفت در یک زبان ضروری است.

۲- کنجکاوی

منتظر نمانید تا برای صحبت ‘آماده’ باشید. سؤال بپرسید، کنجکاو باشید، به همه جا نگاه کنید تا بیشتر بدانید. افراد بومی را ملاقات می‌کنید؟ از آن‌ها درباره‌ی تلفظ خودتان بپرسید! هیچ کس هرگز از پرسش شما عصبانی نمی‌شود، فقط مؤدب باشید و بیشترین سعی خود را کنید، آن وقت پیشرفت می کنید و احتمالاً دوستانی پیدا می‌کنید!

۳- گام های کوچک بردارید

بله، شما باید از پایه شروع کنید و قبل از ادامه دادن در آن حرفه‌ای شوید. اگر شما این را به طور مناسب انجام دهید، به سرعت قادر خواهید بود تا به دروس و موضوعات پیشرفته تر برسید. عجله نکنید و از هر گام در مسیر لذت ببرید.

۴- خود را وفق دهید

شما باید در هر حیطه‌ی زبان کار کنید (لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و رایتینگ) تا به طور مداوم مهارت های خود را ارتقا دهید. اگر سؤالی بپرسید و جوابش را نفهمید چه قدر ابله به نظر می رسید؟

۵- با سرعت خود حرکت کنید

از مرور درس‌های قبلی اطمینان حاصل کنید و مرتباً خود را امتحان نمایید. به علاوه، هر از چندگاهی وقتی چیزی را متوجه نمی‌شوید یک قدم عقب بگذارید.سرعتتان را با نیازهایتان هماهنگ کنید، چراکه هر وقت لازم باشد می‌توانید از سرعت قضایا کم کنید یا به آن اضافه نمایید. بررسی هر چند وقت یکبار درس‌های قبلی‌تان ضروری است. آیا می‌شود بدون ساخت فونداسیون، پلی را بسازید؟

یادگیری زبانی جدید وقت‌گیر است. برخی می‌گویند ۳۰۰ کلمه حداقل میزان برای برقراری ارتباط است. اما تعداد مهم نیست، متناسب با سرعت خود یاد بگیرید، از تقاضای کمک یا نصیحت خواستن خجالت نکشید.