داشتن لکنت در یادگیری زبان خارجی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز به یک مشکل در زبان خارجی می پردازد. داشتن لکنت در یادگیری زبان خارجی مشکلی است که به بیان راهکارهایی برای مقابله با آن می پردازیم.

داشتن لکنت در یادگیری زبان خارجی
داشتن لکنت در یادگیری زبان خارجی

چرا داشتن لکنت در یادگیری زبان خارجی چیز عجیبی نیست

برخی از مردم ممکن است در هنگام یادگیری یک زبان خارجی به لکنت بیفتند و یا یک لکنت قبلی در طول فراگیری زبان خارجی اوج بگیرد. چند دلیل برای این قضیه وجود دارد که هیچ‌کدام باعث تعجب بسیار نمی‌شود:

  • یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند موجب اضطراب و استرس شود که لکنت را بیشتر می‌کند.
  • ساخت اصوات جدید سخت است و و زبان‌آموز می‌تواند به راحتی بر سر این صداها گیر کند و شروع به لکنت نماید.
  • یک زبان آموز می‌تواند مقادیر زیادی از فشار را برای ایجاد کاملاً درست اصوات بر روی خود بگذارد و بدن آن‌ها هم با تأکید بیش از حد بر صداها، عکس‌العمل نشان دهد.

وقتی صحبت غلبه بر لکنت پیش می‌آید، چه در محیط زبان خارجی باشید و چه زبان بومی خود را تکلم نمایید، اصولی مشابه شامل حال‌تان می‌شود. بنیان لکنت زبان، کتابچه‌ای فوق‌العاده درباره‌ی خود درمانی برای افراد دارای لکنت زبان دارد که به‌صورت رایگان در اینترنت قابل دسترسی است. در اینجا به تنها چند ایده از آن کتاب برای آغاز به کار شما، اشاره می‌کنیم:

۱- صحبت خود را آهسته کنید: این ممکن است بدیهی به نظر برسد اما بسیاری مواقع وقتی کسی به لکنت می‌افتد، مضطرب می‌شود و سرع صحبت کردنش در اصل افزایش می‌یابد. تلاشی خودآگاه برای آهسته کردن نمایید و در صورت لزوم بیش از حد تلفظ کنید.

۲- مکث‌هایی کوتاه بین جمله‌ها داشته باشید: اگر به صحبت کردن فرد دیگری گوش دهید ممکن است به نظر بیاید که ندرتاً برای تنفس کردن توقف می‌کنند. اگر لکنت دارید، به صورت خودآگاه پس از هر جمله، خود را برای استراحتی کوتاه متوقف کنید.

۳- در هنگام صحبت، تماس چشمی را حفظ کنید: حفظ تماس چشمی با شخصی که صحبت می‌کنید به شما کمک می‌کند تا ترس و خجالت را کاهش دهید. هرچه برای پذیرش لکنت خود بیشتر تلاش کنید، سریع‌تر بر آن مسلط می‌شوید.

اگر لکنت دارید، ممارست کنید و به حمله به زبان همزمان با کسب تسلط بر لکنت خود ادامه دهید. ابزارهای اینترنتی عالی را برای کمک پیدا کنید، تغییرات را به‌کار ببندید و وقتی لکنت شما رو به کاهش رفت، جشن بگیرید.