تشکر کردن در زبان اسپانیایی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد آموزش زبان اسپانیایی را برای شما با یک سری جمله بسیار کاربردی ارائه می دهد. امروز تشکر کردن در زبان اسپانیایی  را برایتان می آوریم. پس با ما همراه باشید.

تشکر کردن در زبان اسپانیایی
تشکر کردن در زبان اسپانیایی

بیایید تشکر کردن در زبان اسپانیایی را یاد بگیریم:

چگونه از Gracias به عنوان لغتی برای تشکر استفاده کنید

اگر مایل هستید نشان دهید که برای چه چیزی تشکر می‌کنید از حرف اضافه ی por به معنای for استفاده کنید: Gracias por el regalo که یعنی به خاطر هدیه ممنون هستم.

اگر می‌خواهید بگویید “thank you very much,” می‌توانید از muchas gracias  یا حتی muchísimas gracias استفاده کنید. همچنین mil gracias استفاده کرد که معنای تحت‌اللفظی‌اش می‌شود “هزاران بار تشکر.”

همانطور که احتمالاً حدس می‌زنید لغت gracias  ارتباط نزدیکی با لغت انگلیسی grace دارد – و از لحاظ فنی هم‌ریشه هم هست. اگر یادتان بیاید که دعای قبل از غذا گاهی اوقات grace نامیده می شود، ارتباط بین این دو کلمه را هم بهتر می بینید. Gracia، صورت مفرد gracias است که برخی دیگر از معانی grace را شامل می‌شود.

برخی از مثال‌هایی که gracias می‌تواند به کار برود:

  • Gracias por ser quien eres. (ممنونم که چنین آدمی هستی.)
  • Gracias por tu comprensión. (به خاطر درکت ممنون هستم.)
  • Gracias, mi amigo, por todo lo que me das. (دوستم، از همه ی چیزهایی که به من می‌دهی ممنون هستم.)

Agradecer و لغات مرتبط

اگر فرای یادگیری اصول پایه ی اسپانیایی رفته اید؛ همچنین می‌توانید فعل agradecer را به کار ببرید که برای ابراز قدردانی، سپاسگزاری یا تشکر به کار می‌رود. دو لغت مرتبط هم کاربردی متداولی دارند: agradecido (به معنای قدردان، قدرشناس یا سپاسگزار) و agradecimiento (به معنای قدرشناسی یا قدردانی).

در نظر داشته باشید که اگر راجع به خود در زمان حال صحبت می‌کنید، agradecer به صورت بی‌قاعده صرف می‌شود. بنابراین agradezco  صورتی است که برای گفتن “I am grateful” یا I appreciate.”  به کار می‌رود. دنبال کردن الگوی صرف  conocer هم بی‌قاعده است و در صورت‌هایی به کار می‌رود که احتمالاً از آن‌ها کم استفاده می‌کنید.

  • Te agradezco el regalo. (از هدیه ممنونم.)
  • Me siento agradecido (از agradecida برای صورت مؤنث استفاده کنید) por el regalo. (ه خاطر هدیه احساس قدردانی می‌کنم.)
  • Estoy agradecido (از agradecida برای صورت مؤنث استفاده کنید) por el regalo (به خاطر هدیه ممنون هستم.)