نکاتی از الفبای روسی (سیریلیک)

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد کلاس های زبان روسی را به بهترین شکل در ایران برگزار می کند. امروز می خواهیم نکاتی از الفبای روسی (سیریلیک) را بیان می کنم که برای زبان آموزان مفید است.

نکاتی از الفبای روسی (سیریلیک)
نکاتی از الفبای روسی (سیریلیک)

نکاتی از الفبای روسی (سیریلیک) را با هم بخوانیم

الفبای روسی از رسم‌الخط سیریلیک مشتق شده‌ است که توسط اولین امپراطوی بلغاری ایجاد شده بود. مدرسه‌ی ادبی پرسلاو یا مدرسه‌ی ادبی پلیسکا (Преславска книжовна школа) در بلغارستان قرون وسطایی وجود داشت. این مدرسه زمانیکه اولین بار در سال ۸۸۵ تأسیس شد، مرکز فرهنگی بلغارستان بود. فرهنگ ادبی همه‌ی اسلاوها در این یک مدرسه متمرکز بود. بسیاری از نویسندگان بلغار در آن‌جا تحصیل کردند.

یک رسم‌الخط سیریلیک متحد‌کننده در این دوره تبدیل به اساس زبان‌های نوشتاری در بلغارستان قرن دهم و مناطق اطراف شده بود. سیریلیک به دنبال شخصی به اسم سَنت سیریل نامگذاری شد که یک مبلغ مذهبی از امپراطوری روم شرقی بود. این خط در ابتدا برای ثبت و ضبط زبان کلیسای کهن اسلاوی استفاده می‌شد. عمداً با بودجه‌ی پادشاهی ساخته شد تا الفبایی استاندارد را از ترکیب یونانی، عبری، لاتین و سایر کاراکترهایی که به صورت متداول در آن زمان کاربرد داشتند، ایجاد کند. سَنت سیریل تصمیم گرفت تا از اکثریت حروف یونانی برای تأمین الفبای خود استفاده کند و کاراکترهای دیگر را برای حمایت از تلفظ‌های زبان اسلاو بیفزاید. رسم‌الخط سیریلیک حاصله توسط ملل و زبان‌های بسیاری در آسیای مرکزی و اروپای شرقی پذیرفته شد. خط سیریلیک، الفبای یونانی و الفبای لاتین اساس تمام زبان‌های نوشتاری در این مناطق هستند.

این خط همچنین توسط زبان روسی از طریق کلیسای اسلاوی پذیرفته شد. کلیسای اسلاوی قدیمی روسی متن سیریلیک اصلی را حتی اگر برای زبان اسلاوی ایجاد شده بود و در بعضی موارد با زبان روسی قابل مقایسه نبود، نگه داشت. این در نهایت باعث شد متن سیریلیک برای یادگیری طاقت فرسا باشد، سه سبک ادبی ایجاد شدند. این شامل حفظ سبک بالا برای متون مذهبی اسلاوی کلیسا، سبک متوسط برای تحصیل و شعر، سپس سبک پایین برای استفاده ی شخصی.

بسیاری از حروف در رسم‌الخط سیریلیک هیچ کاربرد مناسبی در زبان روسی ندارد. لذا در طول قرن‌ها، برخی از حروف از رسم‌الخط سیریلیک که برای زبان‌های اسلاویک ساخته شده بود و با تلفظ روسی هماهنگ نبود، حذف شدند.