چرا باید دیکشنری تک زبانه استفاده کنید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان آموزان پیشنهاد می دهد که تا می توانند از دیکشنری تک زبانه استفاده کنند. اما چرا باید دیکشنری تک زبانه استفاده کنید؟ با ما همراه باشید تا بیشتر از دلایل این تاکید آشنا شوید.

چرا باید دیکشنری تک زبانه استفاده کنید؟
چرا باید دیکشنری تک زبانه استفاده کنید؟

پس چرا باید دیکشنری تک زبانه استفاده کنید؟

دیکشنری تک زبانه دقیقاً همان چیزی است که از اسمش حدس زده میشود- به جای ترجمه ی زبان مقصدتان به زبان بومی و برعکس، دنبال لغتی در زبان مقصد هستید که معنایی در همان زبان برایش پیدا کنید، درست مثل زمانی که یک لغتنامه را بر می دارید تا لغتی را در زبان بومی خود بررسی کنید.

استفاده از دیکشنری تکزبانه میتواند نشانه ی قدمی مهم در سفر یادگیری زبانتان باشد چون به این معناست که از خود زبان برای یادگیری استفاده می کنید.

با اینحال هشداری مهم باید بدهیم: دیکشنریهای تکزبانه بیشترین کاربرد را وقتی دارند که از آنها در مراحل متوسط تا متوسط مایل به بالا استفاده کنید وقتی که می توانید رمانی خوب را متوجه شوید یا اخبار رسمی رادیو را دنبال کنید. وگرنه زمان زیادی را صرف پیدا کردن معنای کلمات برای لغاتی دیگر می کنید- اگرچه این هم تمرینی با ارزش است.

خیلی متعجب خواهید شد از اینکه چگونه دیکشنریهای تکزبانه به شما کمک می کند که در زبان فکر کنید. در هنگام درس خواندن دیگر بین زبانها ترجمه نخواهید کرد. استفاده ی آگاهانه از دیکشنری یک زبانه موقعی که فلش کارت های SRS را پر می کنید، رمان می خوانید یا روی یک کتاب کار می کنید تمام حیطه های دیگر مهارت های شما را در بر می گیرد. شما حتی شروع خواهید کرد به فکر کردن در مورد خودِ زبان، به جای این که فقط چهارچوب زبان بومی تان مطرح باشد‌.
اول از همه، یک دیکشنری یک زبانه ی خوب پیدا کنید! منبع WordReference دیکشنری اسپانیایی به اسپانیایی آنلاین عالی دارد (به علاوه ی گزینه های یک زبانه در خیلی از زبان های دیگر). من به شخصه از Larousse برای فرانسوی استفاده می کنم. Guoxuedashiis  مثالی خوب برای چینی است. جستجوی لغت ‘دیکشنری’ در زبان مقصدِ خود شما را به نتیجه می رساند، اما کیفیت هم خیلی مهم است، پس تلاش کنید تا از زبان آموزان دیگر درباره ی سایت هایی مانند Quora یا Language Learners’ Forum پرس و جو کنید.
حالا چی؟ دیکشنری های یک زبانه وقتی با جمله ی فلش کارت ها در SRS همراه می شوند، عالی کار می کنند. درست است – در جلوی هر فلش کارت جمله ی کامل نوشته شده است، و آن گاه شما می توانید از دیکشنری یک زبانه ی خود استفاده کنید تا لغاتی را تعریف کنید که در پشت کارت است و نمی دانید.