تفاوت میان Miss، Mrs و Ms را بدانید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد می داند بسیاری از شما دوست دارید تفاوت میان Miss، Mrs و Ms را بدانید  . اگر شما هم همینطور فکر می کنید پس این مطلب را حتما بخوانید. شاید تفاوت بین “miss” ،”mrs.” و”ms” واضح به نظر برسد، اما چیزهای زیادی هست که باید در مورد این سه عنوانِ (لقب) زنانه بدانید. یادگیری نحوه و زمان استفاده صحیح از “Mrs.”، “miss”  و “ms.” به شما کمک می‌کند که هنگام صحبت ‌کردن، سؤال پرسیدن یا مکاتبه به یک خانم احترام بگذارید.

تفاوت Miss, Ms, Mrs

تفاوت کلی .Miss ,Ms. ,Mrs

 چند قانون ساده در آداب معاشرت وجود دارد که به شما کمک می‌کند این سه عبارت را راحت‌تر به خاطر بسپارید. در ادامه کاربردهای اصلی این عناوین برای استفاده در نامه‌‌ها و مکاتبات، دعوت نامه‌ها، ایمیل‌ها، کارت‌ها و مکالمه با افراد را آورده‌ایم، اما همیشه استثناهایی نیز وجود دارد.

 • “Miss” برای زنان مجرد زیر ۱۸ سال استفاده می‌شود.
 • “Ms.”  برای زنان مجرد یا زنانی که وضعیت تاهل نامشخصی دارند استفاده می‌شود.
 • “Mrs.” برای زنان متأهل یا بیوه استفاده می‌شود.

.Miss

Miss برای زنان مجرد استفاده می‌شود.

تلفظ Miss

تلفظ Miss

” Miss”، از لحاظ آوایی، همان‌طور که نوشته می‌شود نیز خوانده می‌شود ( / ˈmɪs/ ). این کلمه با “hiss” یا ” this” هم‌قافیه است.

این اصطلاح در اواخر دهه ۱۷۰۰، برای اشاره به زن مجردی که موقعیت اجتماعی بالا دارد، به وجود آمد. وقتی Miss به یک نام متصل باشد، عنوانی است برای خانمهای مجرد. می توانید آن را برای خطاب کردن به تنهایی استفاده کنید یا با نام خانوادگی ترکیب کنید، یک توصیف کننده برای مشخصه ی برجسته یا چیزی که آن شخص نشان می دهد.

مثال‌هایی از کاربرد Miss

 ” Miss” در زبان انگلیسی کاربردهای مختلفی دارد. برخی ازاین کاربردها مربوط به مناطق خاصی هستند؛ مانند استفاده از Miss”” همراه با نام کوچک یک زن، که در جنوب آمریکا یا کانادا به عنوان نشانه احترام استفاده می‌شود.

 • کاربرد “Miss” در موقعیت‌های حرفه‌ای:

Camille Schrier was crowned Miss America 2020.

 • کاربرد ” Miss” در موقعیت‌های رسمی:

I would like to take Miss Edward out for dinner.  

 • استفاده از ” Miss ” برای احترام به یک زن آشنا:

Kids, say “thank you” to Miss Mary.

 • استفاده از ” Miss برای احترام به یک زن غریبه:

Pardon me, Miss. It seems you’ve dropped your scarf.

چگونه از Miss استفاده کنیم؟

غالباً در محیط کاری از Miss همراه با فامیلی خانم مجرد استفاده می کنید. نگران نباشید اگر نام خانوادگی خانم را نمی دانید؛ مکث کردن پس از کلمه ی Miss اغلب آن زن را متوجه می سازد که نام خانوادگی اش را به شما بگوید. معمولاً مؤدبانه اینست که تا وقتی مخاطب خودش اجازه بدهد از نام کوچکش استفاده کنید به استفاده از این لقب رسمی ادامه دهید.


.Mrs

Mrs لقبی است محترمانه برای خانمهای متأهل یا بیوه.

همانند Miss با اسامی یا ویژگیها ظاهر می شود. گاهی اوقات این لقب به جام اسم خود زن شامل نام کوچک و فامیلی شوهرش است، مخصوصاً برای مکاتبات کتبی یا وقتی نام زن معلوم نیست؛ البته این نوع کاربردها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده اند.

تلفظ Mrs.

تلفظ Mrs.

تلفظ اصلی “Ms”، “mizz”  می‌باشد، که این تلفظ باعث می‌شود بتوانیم راحت‌تر آن را از Miss یا ” Mrs.” تشخیص بدهیم. با این‌حال در برخی مناطق افرادی هستند که آن را شبیه به  “Miss” تلفظ می‌کنند.   ” Mrs.”  بسته به اینکه در کجای دنیا باشید، می‌تواند تلفظ‌های مختلفی داشته باشد. پس ممکن است آن را با  تلفظ miss-iz” ،”miz-iz” ” یاmiss-iss” ” بشنوید.

چه زمانی از Mrs. استفاده کنیم؟

 این عنوان هنگام جنبش زنان در دهه ۱۹۷۰، به عنوان معادلی برای واژه “mr” به وجود آمد و برای زنان متأهل و مجرد کاربرد داشت. امروزه ” Ms.” برای زنانی استفاده می‌شود که ترجیح می‌دهند به وضعیت رابطه خود برچسب نزنند. همچنین در مواردی استفاده می‌شود که از وضعیت تأهل فردی که او را مورد  خطاب قرار می‌دهید اطلاعی نداشته باشید.

چگونه از Mrs استفاده کنیم؟

سر کار وقتی خانمها متأهل را مخاطب قرار می دهید و وقتی با خانمهای صاحب منصب صحبت می کنید از Mrs در کنار نام خانوادگی زن متأهل استفاده کنید. مجدد تاکید می شود که برای استفاده از نام کوچک زن منتظر دعوت خود او بمانید.

Mrs. یعنی چی؟

شاید برای شما جالب باشد که Missus نسخه غیررسمی mistress است.  به همین دلیل است که یک “r” در عبارت مخفف Mrs وجود دارد. در اواسط دهه ۱۷۰۰، mistress معادل مؤنث واژه master و یک اصطلاح افتخاری برای خطاب کردن یک مافوق بود. وقتی که در اواخر دهه ۱۷۰۰ اصطلاح Miss به وجود آمد، در آن زمان اصطلاح ” Mrs.” برای زنان متاهل بیشتراستفاده می‌شد.

 در انگلیسی آمریکایی، شما هیچ‌جا کلمه Missus را با این شکل نوشتاری نمی‌بینید. در موارد نادر، ممکن است آن را به انگلیسی بریتانیایی ببینید. اما در دو سوی اقیانوس اطلس، برای زنان متأهل از ” Mrs.” استفاده می‌شود.

مثال‌هایی از کاربرد Mrs.

 توجه به تفاوت کلیدی بین املای آمریکایی و انگلیسی ” Mrs.” بسیار مهم است.  در بریتانیا، مردم تمایل دارند بعد از “Mrs.” نقطه قرار ندهند.

 زمانی که زن ازدواج می‌کند، معمولاً نام خانوادگی همسرش را می‌گیرد و Mrs.“” اغلب همراه با این نام‌خانوادگی جدید استفاده می‌شود.

 • ·          کاربرد “.mrs”  در موقعیت‌های رسمی:

 Dear Mrs. Randall یا  Dear Mrs. Frank Randall

 • ·          کاربرد”.mrs””  برای معرفی رسمی:

May I present Mrs. Elizabeth Swan?

 • ·          استفاده از “.mrs”  به عنوان جایگزینی برای “wife”:

I’m having lunch with the Mrs. today.


Ms

اگر نمی دنید خانمی ازدواج کرده یا نه و یا برایتان مهم نیست می توانید از Ms. استفاده کنید.

تلفظ MS

اگر ندانید خانمی ازدواج کرده است یا نه، چه کار باید کنید؟ مردم در دهه ی ۱۹۵۰ شروع به استفاده از Ms. به عنوان نشانه ی احترام کردند. برخلاف Miss یا Mrs نشان دهنده ی وضعیت تأهل یک خانم نیست. این لقب در طول جنبش زنان در دهه ی ۱۹۷۰ مشهور شد چون  Ms به عنوان معادلی مناسب برای Mister به نظر رسید، که لقبی است برای هم مردان متاهل و هم مردان مجرد.

به شما پیشنهاد می کنیم حتما مطلب سلام به انگلیسی را نیز ببینید.

چگونه از Ms استفاده کنیم؟

همان قوانینی که برای Miss و Mrs استفاده میکنید را به کار ببرید. با اینحال تفاوتهایی در تلفظ وجود دارد.

 مثال‌هایی از کاربرد  Ms.

 ” Ms.” همیشه هنگام خطاب به زنی که از وضعیت تاهل او اطلاعی ندارید استفاده می‌شود. همچنین استفاده از آن برای زنان مجرد مسن، نسبت به واژه Miss استانداردتر و مناسب‌تر است. برخی می‌گویند باید از  “Ms.” برای زنان مجرد بالای ۱۸ سال استفاده کرد، در حالی که برخی دیگر می‌گویند برای زنان مجرد بالای ۳۰ سال است.

 • کاربرد رسمی و حرفه‌ای” Ms.”:

 Dear Ms. Monroe  (خانم مونرو عزیز)

 • کاربرد ” Ms.” برای معرفی رسمی:

Please welcome Ms. Jennifer Oakes.

 (لطفاً به خانم جنیفر اوکس خوش آمد بگویید.)

 • کاربرد” Ms.” برای زنان متاهلی که نام خانوادگی قبلی خود را نگه‌داشته باشند:

 Mr. Smith and Ms. Jones.  (آقای اسمیت و خانم جونز)

مواظب باشید توهین نکنید

 در حالی که قوانین کلی استفاده از “Miss”، ” Ms.” و ” Mrs.” را برای شما توضیح دادیم، اما لازم است که قبل از استفاده کردن از هرکدام از این عناوین برای یک زن، کمی تحقیق کنید. ممکن است با مورد خطاب قرار دادن یک زن متأهل با عبارتMiss او آزار دهید و بالعکس. بنابراین بهترین راه برای دانستن اینکه از کدام عنوان استفاده کنید این است که از طرف مقابل بپرسید که کدام یک را ترجیح می‌دهد.

شکل جمع Ms. , Mrs و Miss

جمعمفرد
MissesMiss
MmesMrs.
MsesMs.
شکل جمع Mrs. , Ms, Miss
تفاوت میان Miss، Mrs و Ms را بدانید
تفاوت میان Miss، Mrs و Ms را بدانید

 « Mam »، « Ma’am » و « Madam » چه تفاوتی باهم دارند؟

 هنگام صحبت در مورد مادرتان باید از « Mam » استفاده کنید. این کلمه بیشتر در گویش های ایرلندی و بریتانیای شمالی رایج است.

“Ma’am” مخفف کلمه “madam” است  و از این کلمه برای احترام گذاشتن به  خانم‌های مسن یا زنانی که در جایگاه بالاتری هستند، استفاده می‌شود.

 زمانی از “Madam” استفاده می‌کنیم که بخواهیم به زنی احترام بزاریم و در عین حال نخواهیم از مخفف کلمه استفاده کنیم.

آیا « Ma’am » و « Madam » هم‌معنی هستند؟

 ” Ma’am” و ” madam” معنای یکسانی دارند و ” Ma’am” صرفاً مخفف madam است. هر دو کلمه برای خطاب قرار دادن خانمی که از لحاظ سن، مرتبه شغلی و…  نسبت به شما در جایگاه بالاتری قرار دارد، استفاده می‌شوند.

معمولاً Ma’am محبوب‌تر است و از آن بیشتر استفاده می‌شود. آپستروف(`) در Ma’am نشان دهنده این است که کلمه مخفف شده است. (حرف “D ” حذف شده).

خانم به انگلیسی چی میشه؟

در زبان انگلیسی کلمات زیادی بسته به شرایط برای گفتن خانم وجود داه! کلمه Lady القابی مثل Miss, Ms, Mrs می توانید استفاده کنید. همچنین کلماتی مانند Madam می توانید استفاده کنید.

برای کسی که نمی دانیم متاهل هست یا نه به انگلیسی چه لقبی استفاده نیم؟

برای خانم هایی که نمی دانیم متاهل هست یا مجرد بهتر است از Ms استفاده کنیم. برای شنیدن تلفظ این کلمه به همین مطلب مراجعه کنید.