مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا سال ۲۰۲۴

راهنمای کامل مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتبرترین مرکز خاورمیانه برای دریافت ویزای دانشجویی در ایران می باشد. امروز میخواهیم به مراحل و نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا اشاره کنیم که برای بسیاری از دانشجویان مهم است. این کار ها را باید به دقت بخوانید تا در مسیر مهاجرت به کانادا به مشکلی برنخورید. در صورتی که نیاز به هر گونه مشاوره ای در این مسیر داشتید حتما با کارشناسان ویزای دانشجویی ما در آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید شرایط اخذ ویزای تحصیلی آشنا شوید. در شرایط سال های بعد از پندمی کرونا بسیاری از دانشگاه های تمایل بیشتری برای پذیرش دانشجویان خارجی دارند.

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا
مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

اول یه ویدیو خیلی کوتاه از مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا ببینید

تو این ویدیو کوتاه به زبان خیلی ساده شرایط اخذ دریافت یک ویزای دانشجویی برای کانادا را با هم می بینیم. حتما ۹۰ ثانیه وقت بزارین و این فیلم رو ببنید تا یک دید کلی نسبت به مراحل کار دریافت ویزا تحصیلی داشته باشید.

ویدیو مراحل اخذ ویزای دانشجویی کانادا

مرحله اول- باید برای ویزای دانشجویی اپلای کنید

Apply کردن یا پذیرش گرفتن اولین اقدامی است که باید برای دریافت یک ویزای دانشجویی انجام دهید. همانطور که می دانید اولنی قدم مهم ترین قدم هم هست، پس اصلا از این کار نترسید.

برای اینکه بدانید اپلای کردن ویزای تحصیلی چه طور انجام می شود حتما مقاله سایت ما در مورد اپلای ویزای دانشجویی کانادا را ببینید.

مرحله دوم – گرفتن اجازه تحصیل

بعد از اینکه برای ویزای دانشجویی اپلای کردید باید چند کار کنید. به یاد داشته باشید که برای اپلای کردن باید اجازه تحصیل بگیرید. اجازه تحصیل یا Study Permit در اصطلاح نامه پذیرش دانشگاه است که نشان می دهد شما برای دوره مورد نظر خود در دانشگاه یا کالج مرتبط با آن پذیرفته شده اید.

برای دیدن نحوه گرفتن Study Permit یا اجازه تحصیل مطلب Study Permit چیست؟ را در سایت ایران آکسفورد بخوانید.

بعد از اینکه اجازه تحصیل را از دانشگاه معتبر دریافت کردید باید این کارها را انجام دهید.

مرحله سوم – شما باید برای اثر انگشت و عکس برداری اقدام کنید (بایومتریک)

در اغلب موارد، شما باید برای بایومتریک Biometrics اقدام کنید. بعد از اینکه هزینه ی بایومتریک را بدهید و پرونده ی خود را سابمیت کنید، نامه ای برای شما فرستاده می شود که در آن قید شده است باید برای بایومتریک اقدام کنید. در نامه آورده شده است که چه طور و کجا باید بایومتریک را انجام دهید. بعد از دریافت نامه ۳۰ روز فرصت دارید تا برای انجام بایومتریک خود حضوری اقدام کنید.

دقت کنید اگر شما هزینه ی بایومتریک را پرداخت نکنید، نامه ای برایتان فرستاده می شود که اول هزینه را بپردازید. شما فقط موقعی نامه ی دستورالعمل های لازم را دریافت می کنید که هزینه ی بایومتریک را پرداخت کرده باشید.

مرحله چهارم – درخواست اجازه ی تحصیل شما مورد بررسی قرار می گیرد

پرونده ی شما مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که همه ی مدارک لازم را شامل کرده اید. اگر پرونده تان کامل نباشد، بدون اینکه در فرایند بررسی قرار بگیرد برگردانده می شود.

احتمالاً مورد یا موارد زیر هم از شما خواسته می شود:

 • مسئولان رسمی اداره ی مهاجرت در ایران (یا کشوری که از سوی کانادا معرفی می شود) از شما درخواست مصاحبه می کنند یا
 • از شما خواسته می شود تا اطلاعات بیشتری بفرستید
احتمال دارد موارد زیر هم شامل حال شما شود:
 • انجام تست پزشکی (در صورت لزوم)
 • ارائه ی گواهی عدم سوءپیشینه (در صورت لزوم)
 • به روزرسانی پرونده ی خود

به یاد داشته باشید اگر نقل مکان کرده یا آدرس، شماره تلفن یا هر یک از اطلاعات تماس خود را بعد از ثبت درخواست عوض کنید باید همه ی این موارد را در پرونده ی خود به روزرسانی کنید.

تبریک می گوییم شما تمام مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را انجام داده اید.

حالا ممکن است دو اتفاق برای شما بیافتد: ۱- پرونده شما پذیرفته شود و ۲- اینکه ممکن است شما با ریجکت ویزای تحصیلی مواجه شوید. ما هر دو حالت را برایتان در ادامه توضیح می دهیم و بیان می کنیم برای هر کدام چه کاری انجام دهید.

اگر پرونده دریافت ویزای تحصیلی پذیرفته شود:

شما تقریبا نباید کار خاصی انجام دهید. دو سه کار کوچک است که معمولا به صورت خودکار برای شما انجام می شود ولی ما برای اینکه شما با مراحل بیشتر آشنا شوید به این موراد در زیر اشاره می کنیم.

یک معرفی نامه (letter of introduction) برایتان ارسال می شود. این نامه، اجازه ی تحصیل شما محسوب نمی شود. وقتی شما به کانادا می رسید حتماً باید این نامه را به یک افسر نشان دهید. همچنین برای ورود به کانادا، مجوز سفر الکترونیک (eTA) یا ویزای توریستی (ویزای اقامت موقت) برایتان صادر می شود. (نگران این اسامی نباشید، تقریبا همه اینها به صورت اتوماتیک برای شما صادر می شوند)

اگر متولد کشوری باشید که باید مجوز سفر الکترونیک برایتان صادر شود، معرفی نامه شامل اطلاعاتی درباره ی مجوز سفر الکترونیکی شما می باشد. مجوز سفر الکترونیکی به پاسپورت شما الحاق شده و به مدت ۵ سال یا تا موقع منقضی شدن پاسپورت خود معتبر است. مساله ی مهم این است که شما باید با همان پاسپورتی سفر کنید که موقع درخواست اجازه ی تحصیل ارائه کردید.

اگر متولد کشوری باشید که باید ویزای توریستی برایتان صادر شود، این ویزا در پاسپورت شما شامل می شود. این ویزا نشان می دهد که شما یک بار اجازه ی ورود به کانادا را خواهید داشت یا چند بار. شما حتماً باید قبل از منقضی شدن ویزای خود در کانادا باشید.

اگر برای شما ریجکت ویزای تحصیلی اتفاق بیافتد:

نامه ای با دلایلش برایتان ارسال می شود.

دلایل معمول در ریجکت ویزای تحصیلی

 • اگر مدارک کافی مبنی بر تمکن مالی Proof of Financial Support خود موقع تحصیل در کانادا ارائه ندهید
 • اگر تست پزشکی خود را انجام نداده باشید
 • اگر افسر را متقاعد نکرده باشید که هدف اصلی تان تحصیل در کانادا است یا
 • اگر افسر را متقاعد نکرده باشید که موقع به پایان رساندن دوره ی تحصیلی خود کانادا را ترک خواهید کرد

اگر شما درباره ی دلیل رد پرونده ی خود سوالاتی داشتید، باید از طریق نامه یا ایمیل مسئله را پیگیری کنید.

برای اینکه پرونده شما ریجکت نشود، حتما قبل از اقدام مطلب ما در مورد بهترین نوع ویزای برای مهاجرت کانادا را بخوانید تا با بهترین نوع ویزا برای خودتان آشنا شوید

آمادگی برای ورود به کانادا

ورود به کانادا

وقتی به کانادا می آیید، با افسر خدمات مرزی روبه رو می شوید. افسر موارد زیر را از شما درخواست می کند:

 • از شما می خواهد تا پاسپورت یا برگه ی سفرتان را چک کند
 • چند سوال از شما می پرسد و
 • اطمینان حاصل می کند که شما واجد شرایط ورود به کانادا هستید

شما احتمالاً باید این را هم اثبات کنید که موقع به پایان رساندن تحصیلات خود کانادا را ترک خواهید کرد.

در صورت لزوم اثبات ورود به کانادا

احتمال دارد دانشگاه یا مرکز آموزش از شما مدرکی مبتنی بر ورود به کانادا درخواست کند. اگر چنین چیزی لازم داشتید حتماً قبل از ترک گمرک کانادا از یک افسر خدمات مرزی بخواهید پاسپورتتان را مهر بزند. احتمالاً شما قادر خواهید بود تا برای مهر زدن پاسپورت خود از یک کیوسک بازرسی اولیه هم استفاده کنید.

چک لیست مدارک مورد نیاز برای ورود به کانادا

وقتی با افسر خدمات مرزی روبه رو شدید مدارک زیر را به او نشان می دهید:

 • پاسپورت یا برگه ی سفر معتبر
 • معرفی نامه ای که مرکز صدور ویزا موقع تایید اجازه ی تحصیل برای شما فرستاده است
 • شماره ی مرجع شما در این نامه نوشته شده است که از آن برای صادر کردن اجازه ی تحصیلتان استفاده می شود
 • یک کپی از نامه ی پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی خود در حین تحصیل در کانادا
 • معرفی/توصیه نامه یا هر مدرک دیگری که مرکز صدور ویزا از شما خواسته تا همراه خود بیاورید
 • ارائه ی مجوز سفر الکترونیک (eTA) یا ویزای توریستی معتبر (ویزای اقامت موقت)
 • اگر شما مجوز سفر الکترونیک معتبری داشته باشید به پاسپورتتان که از آن برای درخواست اجازه ی تحصیل استفاده کردید الحاق می شود

کودکان زیر ۱۸ سال باید همراه خود کارت شناسایی معتبر داشته باشند. مدارکی که فرزند خردسال باید ارائه دهد به این بستگی دارد که آن کودک تنها سفر می کند یا همراه دارد.

حتما مدارک خود را دم دست نگه دارید

مدارک ذکر شده در بالا و همه ی برگه های با ارزش دیگر، پول نقد و چک های مسافرتی را همیشه همراه خود و در دسترس نگه دارید. آنها را به هیچ وجه در چمدان نگذارید. اگر مدارک گم شود یا هر یک از اطلاعات موجود در پرونده یا معرفی/توصیه نامه صحیح نباشد به شما اجازه ی ورود به کانادا داده نخواهد شد.

چه مدت می توانید با ویزای تحصیلی در کانادا بمانید؟

افسر پاسپورت شما را مهر می زند و به شما اطلاع می دهد چه مدت اجازه دارید در کانادا بمانید. معمولاً، این زمان مساوی است با مدت زمان اجازه ی تحصیل شما.

اگر مشکلی وجود نداشته باشد، افسر اجازه ی تحصیل را صادر کرده و به شما اجازه ی ورود به کانادا را می دهد.

همچنین باید اجازه ی تحصیل خود را چک کنید تا هم مطمئن شوید که اطلاعات شخصی تان صحیح است و هم از زمان منقضی شدن آن اطلاع داشته باشید.

در زمان منقضی شدن اجازه ی تحصیل خود یا باید کانادا را ترک کنید، یا درخواست تمدید اجازه ی تحصیل خود را دهید، و یا ویزای خود را به ویزای توریستی یا ویزای کاری تغییر دهید.

اعلام مقدار پول همراه خود

اگر شما بیشتر از ۱۰۰۰۰ دلار کانادا با خود به کانادا آورده اید باید حتماً این را به افسر مرزی بگویید. اگر نگویید جریمه شده و حتی احتمال دارد افسر آن مبلغ را مصادره کنید.

این مقدار پول می تواند شامل موارد زیر شود:

 • پول نقد
 • حواله های بانکی، چک، چک های مسافرتی یا حواله ی پولی
 • اوراق بهاداری که متعلق به شما هستند (سهام، اوراق قرضه، حواله های دولتی، یا اسناد خزانه)

شرایط اجازه ی تحصیل شما

شما به عنوان کسی که اجازه ی تحصیل کانادا را دارد باید یک سری شرایط را داشته باشید. اگر این شرایط را نداشته باشید، اجازه ی تحصیل به شما داده نخواهد شد و همچنین باید کانادا را ترک کنید.

آیا با ویزای تحصیلی می توان در کانادا کار کرد؟

اغلب دانشجوها حین تحصیل بدون نیاز به اجازه ی کار می توانند در داخل یا خارج دانشگاه کار کنند. برای انجام این کار، شما باید واجد شرایط باشید و باید این شرایط را با توجه به اجازه ی تحصیل خود چک کنید.

سفر به خارج از کانادا با ویزای تحصیلی

اگر شما حین تحصیل بخواهید از کانادا خارج شده و دوباره برگردید باید مدارک زیر را برای ورود به کانادا داشته باشید:

 • پاسپورت یا برگه ی سفر معتبر
 • اجازه ی تحصیل معتبر (اگر برای تحصیل به کانادا برمی گردید) و
 • مجوز سفر الکترونیک یا ویزای توریستی (بسته به اینکه کدام یک را لازم دارید)

یک استثنا در مورد ویزای توریستی: اگر شما به ایالات متحده ی آمریکا یا سنت پیر و میکلون (St-Pierre and Miquelon) بروید و با اجازه ی تحصیل معتبر خود به کانادا برگردید، ویزای توریستی لازم نخواهید داشت. توجه داشته باشید که این استثنا در مورد مجوز سفر الکترونیک صدق نمی کند.

این مورد را هم همیشه به یاد داشته باشید که اجازه ی تحصیل، ویزا نیست.

بیمه ی سلامت با ویزای تحصیلی

دولت کانادا هزینه های پزشکی دانشجویان خارجی را پرداخت نمی کند. پوشش بیمه ی سلامت برای دانشجویان خارجی بسته به اینکه کجای کانادا زندگی می کنند متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره ی بیمه ی سلامت با دانشگاه خود در کانادا تماس بگیرید.

این تمام اطلاعاتی بود که برای مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا لازم داشتید. اگر سوالی دارید یا نیاز به مشاوره دارید حتما از مشاوره رایگان آموزشگاه زبان ایران آکسفورد استفاده کنید.