برگزاری مجدد آیلتس در ایران آذر ۱۴۰۲ تنها به صورت کامپیوتری

برگزاری مجدد آیلتس در ایران تنها به صورت Computer Delivered (CD)

با اعلام سازمان سنجش از ۱۴ آذر ۱۴۰۲ مراکز آیلتس در ایران می توانند نسبت به ثبت نام آزمون آیلتس اقدام کنند. بر اساس این اعلام تمامی مراکز آیلتس می توانند در تاریخ های مشخص شروع به ثبت نام داوطلبین کنند. البته باید توجه داشت نسخه کاغذی آیلتس حذف و تنها نسخه کامپیوتری در دسترس زبان آموزان است.

برای دیدن تاریخ های برگزاری آیلتس امسال به مطلب تاریخ آزمون آیلتس مراجعه کنید.

هزینه جدید آیلتس مبلغ ۸٫۹۹۰٫۰۰۰ تومان (هشت میلیون و نهصد و نود هزار تومان) اعلام شده است. لازم به ذکر است قبل از لغو آزمون هزینه آزمون حدود شش میلیون می باشد.

تایم لاین اتفاقات چند ماه گذشته برای آیلتس در ایران

لغو مجدد آیلتس از مرداد ۱۴۰۲

در مرداد سال ۱۴۰۲ آزمون آیلتس به دلیل تقلب لغو شد.

در تاریخ ۲۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ آزمون آیلتس با موافقت سازمان سنجش در مراکز آیلتس مجددا شروع به برگزاری می کند. به گفته رییس مرکز المپیاد دانشجویی و آزمون های بین الملل آیلتس در ایران از روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام آزمون در مراکز مورد تایید اقدام نمایند.

در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱ به اعلام سازمان سنجش آیلتس در ایران لغو شد.

آیا عدم برگزاری آیلتس در ایران واقعیت دارد یا شایعه است؟

لغو آزمون ایلتس

با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش که ۲۲ دی ماه در وب سایت سازمان سنجش قرار گرفته تایید شده است که برگزاری آزمون ایلتس به صورت موقت در ایران صورت گرفته است. می توان گفت این مسئله به منزله تایید خبر لغو موقت آیلتس در ایران است.

تصویر اطلاعیه سازمان سنجش را می توانید در زیر ببینید:

راه حل های لغو موقت آزمون آیلتس

اما سوالی که پس از تایید لغو موقت آیلتس پیش می آید این است که چه کار باید کرد؟ ما در اینجا به شما راه های جایگزین را برایتان می آوریم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

انتظار کوتاه برای تعیین تکلیف شدن وضعیت

از آنجا که موقتی بودن این لغو اعلام شده است بهتر است سعی کنید یک یا دو هفته را صبر کنید و اگرمی توانید منتظر اطلاعیه های بعدی باشد. معمولا این وقفه ها نباید خیلی طولانی شوند. به همین دلیل انتظار برای رفع مشکل در حال حاضر یکی از بهترین گزینه هاست.

انتخاب آزمون های دیگر در صورت تایید دانشگاه و یا نوع مهاجرت خود

خوشبختانه آزمون آیلتس تنها ازمون زبان انگلیسی نیست که برای مهاجرت استفاده می شود. آزمون های دیگر و معتبری وجود دارند که بسیاری از دانشگاه ها آن را برای پذیرش قبول دارند. اگر هدفتان مهاجرت تحصیلی است و نمی توانید صبر کنید می توانید آزمون های دیگر زبان که در زیر نام می بریم را برای مهاجرت استفادهکنید.

آزمون TOEFL iBT : تافل آزمون بسیار معتبر زبان انگلیسی است. تقریبا تمام دانشگاه های دنیا این آزمون را برای پذیرش به عنوان جایگزین آیلتس قبول دارند.

آزمون TOEFL Home edition : نسخه هوم ادیشن تافل که شما می توانید از منزل یا محل کار و بدون نیاز به حضور در سنتر در آزمون تافل شرکت کنید.

آزمون PTE : آزمون پی تی ای هم یک آزمون بسیار معتبر برای مهاجرت های تحصیلی است. اکثر دانشگاه ها بدون هیچ مشکلی این آزمون را برای پذیرش قبول می کنند.

آزمون Duolingo : آزمون دولینگو هم یک آزمون جدید است که امکان برگزاری از خانه را دار. شما می توانید در این آزمون هم به عنوان جایگزین آیلتس شرکت کنید.

آزمون جایگزین برای مهاجرت های کاری و اقامت

از آنجا که آزمون آیلتس دارای ورژن General نیز هست که برای مهاجرت های کاری مورد استفاده قرار می گیرد، برای جایگزین کردن آن باید حتما دقت داشته باشید که نوع ویزای شما این آمزون را قبول کند. به عنوان مثال استرالیا آزمون PTA Academic را برای پذیرش خود برای مهاجرت های کاری قبول می کند. اما کانادا این طور نیست. بهتر است برای جایگزین کردن آزمون آیلتس جنرال خود حتما با مشاورین ما تماس بگیرید.

دلایل لغو آزمون آیلتس در ایران چیست؟

با روشن تر شدن موضوع لغو موقت آیلتس و اطلاعیه سازمان سنجش می توان به این موارد برای لغو مجوز های برگزاری سنتر های آیلتس اشاره کرد:

  • مذاکرات سازمان سنجش برای ساماندهی به موسسات برگزار کننده آیلتس در ایران
  • ایجاد مراکز بیشتر و همچنین کنترل بیشتر بر روی مراکز آفسایت
  • کنترل بیشتر برای جلوگیری از تقلب در ایلتس (در سال های اخیر موارد فروش سوالات آیلتس و همچنین تقلب در آزمون و تخلف در این زمینه افزایش پیدا کرده است)
  • مذاکرات با موسسه IDP استرالیا (به نظر می آید یکی از اصلی ترین دلایل لغو موقت آیلتس مذاکره با موسسه IDP در موارد مختلف می باشد)

یکی از نکات مهم اطاعیه سازمان سنجش تعیین تکلیف آزمون های ثبت نام شده آیلتس است.

در پاراگراف آخر اشاره شده است که:

تمامی آزمون ها تا پایان بهمن ماه مطابق برنامه ریزی قبلی صورت می گیرد.

آزمون های اسفند ماه هنوز در هاله ای از ابهام هستند و داوطلبین باید منتظر اطلاعیه های بعدی سازمان سنجش در مورد تاریخ ها باشند.

ایران آکسفورد نگرانی تمامی داوطلبین آیلتس و زبان آموزان موسسه را درک می کند و با حساسیت بالا این موضوع را پیگیری می کند. در ضمن هر گونه تغییری را در سریع ترین زمان به داوطلبین ارائه می دهد. ما به شما پیشنهاد می کنیم که از استرس دوری کنید (زیرا به احتمال قوی این موضوع بسیار موقتی خواهد بود) همچنین تنها از وب سایت ما اخرین اخبار را دنبال کنید و از شایعات دوری کنید. حفظ مسیر مطالعه خود بر اساس برنامه ریزی ارائه شده توسط اساتید ایران آکسفورد و تمرکز بر روی نمره مورد نظر خود بهترین اقدام در حال حاضر است.

ماجرای لغو آیلتس از کجا شروع شد؟

در ساعات گذشته امروز( ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱) اخباری در فضای مجازی انتشار یافته مبنی بر لغو آزمون آیلتس از اسفند ماه در کلیه مراکز برگزاری آزمون در ایران و بسیاری از داوطلبین را نگران کرده است. اگرچه این خبر هنوز به صورت رسمی توسط سازمان سنجش و یا مراکز آزمون ایلتس تایید و یا تکذیب نشده اما تصویری از اس ام اس ارسال شده توسط مراکز برای برخی داوطلبین با این متن در فضای مجازی بسیار خبرساز شده است.

“با سلام … تمامی آزمون های آیلتس در سرتاسر کشور از اسفند ماه تا اطلاع ثاونوی برگزار نخواهد شد. لطفا دقت بفرمایید برگزاری آزمون فقط برای داوطلب هایی که تا به امروز ۲۱/۱۰/۱۴۰۱ در ماه های اسفند به بعد ثبت نام کردند برگزار خواهد شد.”

همانطور که گفته شد تا زمانی که مراجع رسمی یعنی سازمان سنجش و مراکز اصلی برگزاری آزمون این خبر را تایید نکنند تنها یک شایعه در فضای مجازی است و پیشنهاد ما به داوطلبین انتظار برای تایید یا تکذیب خبر توسط مراجع اصلی برگزاری آزمون است.

تا زمان انتشار این خبر هنوز اطلاعیه رسمی توسط سازمان سنجش منتشر نشده است و حتی در سایت سازمان سنجش هیچ تغییری برای آیلتس ایجاد نشده است.

سایت سازمان سنجش

اما چه مواردی این شایعه را تقویت کرده است؟

نکته اول این است که با مراجعه به سایت یکی از مراکز آزمون متوجه می شوید که کلیه تاریخ های بعد ۲۷ بهمن به “تکمیل شد” تغییر کرده و ثبت نامی برای این تاریخ ها در سایت صورت نمی گیرد.

در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ نیز برای مدت محدودی آزمون تافل در ایران لغو موقت شد. البته دلیل این لغو از سوی ETS بود و برای بررسی استانداردهای دوره ای مراکز این مسئله صورت گرفته بود و بعد از حدود ۲۰ روز برگزاری آزمون ها به روال عادی برگشت.

همچنین هزینه آیلتس در ایران بسیار ارزانتر از قیمت آزمون در کشورهای دیگر است. در حال حاضر با در نظر گرفتن هزینه دلار در روزهای اخیر هزینه آیلتس حدود ۱۶۰ دلار است که نسبت به آزمون های رقیب همانند هزینه تافل که حدود ۲۴۵$ می باشد و یا PTE بسیار ارزانتر است. ممکن است مذاکرات برای افزایش هزینه یکی از دلایلی باشد که سازمان سنجش تصمیم به عدم برگزار آیلتس در حال حاضر را کرده است.

ما به شما پیشنهاد می کنیم تنها اخبار رسمی را پیگیری نمایید. موسسه ایران آکسفورد با توجه به دغدغه شما داوطلبین به محض دریافت هرگونه اطلاع رسمی و یا تغییری در خبر این مطلب را به روز می نماید.