مهاجرت تحصیلی کبک ۲۰۲۴ | نامه CAQ چیست؟

راهنمای کامل برای اپلای کبک کانادا در سال ۲۰۲۴ به همراه لیست دانشگاه های کبک

همانطور که همه ما می دانیم کبک کانادا جزو ایالات کانادا است که مهاجرین زیادی را به صورت های متفاوتی همانند مهاجرت تحصیلی و یا نیروی کار ماهر می پذیرد. امروز آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به کامل ترین راهنمای موجود جهت اقدام برای اپلای کردن کبک و مهاجرت تحصیلی کبک را به شما در این مطلب ارائه می دهد. اگرچه شما می توانید با مشاورین مهاجرتی ایران آکسفورد هم تماس بگیرید و از مشاوره رایگان مهاجرتی ما بهرهمند شوید.

مهاجرت تحصیلی به کبک
مهاجرت تحصیلی به کبک

اگر دوست دارید انواع سیستم های مهاجرتی کانادا را ببنید حتما مطلب مهاجرت کانادا را ببنید

قبل از هر کاری برای اپلای مهاجرت تحصیلی کبک چه کاری باید انجام دهیم؟

از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷، آن دسته از دانشجوهای بین المللی که قصد تحصیل در کبک را داشته و می خواهند در رشته هایی تحصیل کنند که طول دوره شان بیش از شش ماه است باید در یکی از موسسات آموزشی تعیین شده (designated educational institution) پذیرفته شده و ثبت نام کنند، یعنی موسسه ای که توسط وزارت تحصیلات و آموزش عالی (Ministère de l’Éducation et de l’Enseignement supérieur) یا وزارت امور خارجه ی دیگری در کبک شناخته شده باشد تا دانشجو بتواند نامه ی پذیرش کبک (CAQ) و اجازه ی تحصیل خود را از دولت فدرال بگیرد.

قبل از اپلای، حتماً لیست موسسات آموزشی تعیین شده را چک کنید. این لیست را می توانید در ادامه این مطلب ببنید)

این ویدیو را ببینید تا بیشتر با مراحل مهاجرت تحصیلی به کبک آشنا شوید.

اگر موسسه ای که انتخاب کردید در لیست مورد نظر نباشد، قادر نخواهید بود تا به عنوان دانشجوی بین المللی در آن موسسه تحصیل کنید. لطفاً توجه کنید که وزارت مهاجرت (Ministère de l’Immigration, de la Francisation et de l’Intégration) هزینه ی درخواست های ثبت شده برای اقامت موقت را بازنمی گرداند، این حالت در مورد رد پرونده تان هم صدق می کند.

حالا بیایید کار اقدام برای مهاجرت تحصیلی کبک را شروع کنیم

مراحلی که باید برای انجام این فرایند طی کنید در ادامه آورده شده اند. وقت بگذارید و ادامه ی این مقاله را با دقت بخوانید، با خواندن آن از مراحلی که باید برای تحصیل در کبک طی کنید ایده ای خوب پیدا می کنید.

مراحل قدم به قدم برای مهاجرت تحصیلی کبک ۲۰۲۴

کسب اطلاعات درباره ی تحصیل در کبک

آیا ایده ی تحصیل در کبک برای شما جذابیت دارد؟ مزایای تحصیل در کبک را بدانید. درباره ی سیستم آموزشی، شهریه ی دانشگاه، کمک مالی و فرصت های شغلی برای دانشجویان خارجی اطلاعات کسب کنید.

علاوه بر اینکه کبک از لحاظ منطقه ای بزرگترین ایالت کانادا است، مهد فرهنگ فرانسوی زبان در آمریکا هم به شمار می آید.

هر سال، موسسات آموزشی فرانسوی و انگلیسی زبان در کبک پذیرای تقریباً ۲۵۰۰۰ دانشجوی خارجی هستند.

این موارد را در مورد تحصیل در کبک باید حتما بدانید

برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر در کبک و گرفتن پذیرش از موسسه ی مدنظر خود باید واجد شرایط باشید (لازم نیست امتحان بدهید)، توانایی مالی خود را به منظور پرداخت شهریه ی دانشگاه نشان دهید، و مدارک لازم مشخص شده توسط مسئولان مهاجرت را برای ورود به کبک دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی کبک موارد زیر را بخوانید:

مزایای تحصیل در کبک

سیستم آموزشی کبک

هزینه های تحصیل برای دانشجوهای خارجی

کمک مالی به دانشجوهای خارجی

فرصت های شغلی در حین تحصیل

مزایای تحصیل در کبک

در اینجا به برخی از مزایای تحصیل در کبک اشاره می شود:

 • دیپلم های کبک از لحاظ بین المللی شناخته شده هستند. کبک، کیفیت دوره های تحصیلی ارائه شده در هر موسسه ی دولتی را در سیستم آموزشی خود تضمین می کند. فقط دانشگاه ها و مدارس وابسته به دانشگاه ها و موسسات اجازه ی ارائه ی رشته های دانشگاهی را دارند.
 • بسته به موسسه ی انتخابی خود، می توانید از میان گستره ی وسیعی از رشته های تحصیلی فرانسوی و انگلیسی زبان یکی را انتخاب کنید.
 • شهریه ی دانشگاه دانشجویان خارجی در کبک در مقایسه با شهریه ی کسانی که در کشورهای صنعتی دیگر تحصیل می کنند مناسب است. هزینه ی زندگی هم در میان پایین ترین ها در کانادا قرار دارد.
 • همه ی دانشگاه های تحصیلات تکمیلی در کبک، صرف نظر از بزرگی و محل، امکانات بسیار مدرنی دارند (آزمایشگاه های پیشرفته، آزمایشگاه کامپیوتر، امکانات ورزشی، تالار کنفرانس، و غیره).
 • تحصیل در کبک همچنین به شکل منحصر بفردی به معنای تجربه ی آمریکای شمالی به زبان فرانسوی است. در محل تلاقی فرهنگ لاتین و آنگلو ساکسون که با مهاجرت چند ملیتی همراه بوده است، کبک محیط زندگی مهیجی را به همراه مزیت امن بودن برای شما فراهم می کند.
 • در نهایت، کبک، ایالتی است سه برابر اندازه ی کشور فرانسه. علاوه بر دریاچه ها و رودخانه های بی شمار، جنگل شمالی بسیار بزرگ، یک فلات و راه دریایی با شکوه، کبک پارک های ملی فراوانی دارد که ظاهرشان با توجه به چهار فصل تغییر می کند.

سیستم آموزشی کبک

سیستم آموزشی کبک موارد زیر را شامل می شود:

 • شبکه ی آموزشی عمومی که از پیش دبستانی تا دانشگاه را شامل می شود.
 • موسسات آموزشی خصوصی که با نام های وزارت آموزش و تفریحات و ورزش (Ministère de l’Éducation, du Loisir et du Sport) و وزارت آموزش عالی و فناوری و تحقیقات (Ministère de l’Enseignement supérieur, de la Recherche) (ارائه دهنده ی دوره های تحصیلی رسمی) شناخته می شوند.
طول مدت تحصیل
سطح تحصیلیمدت زمان
پیش دبستانی۱ تا ۲ سال
ابتدایی۶ سال
دبیرستان۵ سال
کالج۲ تا ۳ سال
لیسانس۳ تا ۴ سال
کارشناسی ارشد۲ سال
دکترا۳ سال یا بیشتر

تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان

مقطع تحصیلی ابتدایی، دوره ای شش ساله است (به جز پیش دبستانی)، در حالیکه دبیرستان ۵ سال است. این دو مقطع تحصیلی در مجموع ۱۱ سال را در برمی گیرند.

دانش آموز از سال سوم یا چهارم دبیرستان می تواند گزینه ی فنی و حرفه ای را برای فراگیری یک شغل انتخاب کند. چنین آموزشی با نام دیپلم فنی و حرفه ای (DEP) شناخته می شود.

تکمیل دوره ی تحصیلی دبیرستان با نام دیپلم تحصیلات دبیرستان (DES) شناخته می شود. داشتن DES باعث می شود تا بتوانید تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر در کالج ادامه دهید، و این تحصیلات زیر نظر نوعی موسسه به نام کالج آموزش عمومی و تخصصی (Collège d’enseignement général et professionnel) (CEGEP) بوده که مختص به ایالت کبک است.

تحصیل در کالج

شبکه ی CEGEP ارائه دهنده ی هر دو دوره های تحصیلی پیش دانشگاهی و فنی است. دوره ی تحصیلی پیش دانشگاهی که دو سال طول می کشد به عنوان آماده سازی برای دانشگاه در نظر گرفته می شود. دوره ی تحصیلی فنی که سه سال طول می کشد می تواند به استخدام شما به عنوان تکنسین یا متخصص فناوری منجر شود. گذراندن این دوره حتی می تواند باعث ورود شما به دانشگاه شود. با گذراندن این دو دوره ی تحصیلی، دیپلم تحصیلات کالج (DEC) را می گیرید.

 یک نوع دوره ی تحصیلی کوتاه مدت و فنی هم وجود دارد که با گذراندن آن، گواهی تحصیلات کالج (ACS) را می گیرید. این دوره ها معمولاً برای بزرگسالان (۱۸ سال یا بیشتر) در نظر گرفته شده اند. در نهایت، بعضی از موسسات CEGEP هم ارائه دهنده ی دیپلم های بین المللی هستند.

تحصیل در دانشگاه

تحصیلات دانشگاهی به سه مرحله تقسیم بندی می شوند:

در مرحله ی اول (مقطع لیسانس) پس از گذراندن سه یا چهار سال کامل (بسته به رشته ی خود)، مدرک لیسانس می گیرید. مدرک لیسانس به دانشجویان این امکان را می دهد که وارد بازار کار شده یا تحصیلات خود را ادامه دهند.

همچنین در مقطع لیسانس، دوره های تحصیلی یک ساله ارائه می شوند که در هر دوره ی تحصیلی به دانشجو مدرک داده می شود. جمع سه مدرک باعث گرفتن لیسانس می شود که البته ملزوم به داشتن یک سری شرایط است.

در مرحله ی دوم (تحصیلات تکمیلی) بعد از گذراندن دو سال کامل و نوشتن پایان نامه یا کامل کردن دوره ی کارآموزی خود (بسته به اینکه دوره ی فوق لیسانس پروژه محور است یا عملی) مدرک فوق لیسانس را می گیرید.

همچنین در مقطع فوق لیسانس، دوره های تحصیلی یک ساله ارائه می شوند که به آنها دیپلم تحصیلات عالی و تخصصی (Diplôme d’études supérieures spécialisées) (DESS) یا گواهی تحصیلات تکمیلی گفته می شود.

مرحله ی سوم (دکترا) دانشجویان را برای آغاز شغل پژوهشی خود آماده می سازد. مدرک دکترا (Ph.D) را می توان بعد از گذراندن تقریباً سه سال تحصیل تمام وقت و نوشتن پایان نامه گرفت.

هزینه های تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان خارجی

هزینه های تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان خارجی شامل شهریه ی مدرسه یا دانشگاه و هزینه های مرتبط دیگر است. با توجه به بالا رفتن هزینه و تورم موجود در حال حاضر در کانادا ممکن است قیمت ها دچار تغییر شوند.

شهریه دانشگاه ها برای مهاجرت تحصیلی کبک

شهریه برای دانش آموزان و دانشجویان خارجی در همه ی موسسات دولتی و در همه ی سطوح تحصیلی مشابه است، اگرچه بسته به رشته ی تحصیلی متفاوت است. شهریه توسط وزارت تحصیلات و آموزش عالی (Ministère de l’Éducation et de l’Enseignement supérieur) تعیین شده و به طور سالیانه مشخص می شود.

لازم نیست دانش آموزان و دانشجویان کبک که به طور تمام وقت در موسسه ای دولتی تحصیل می کنند شهریه پرداخت کنند، به جز موقع تحصیل در دانشگاه.

نکته: شهریه ها به دلار کانادا پرداخت می شوند.

شهریه ی پیش دبستانی، ابتدایی و دبیرستان در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۳
سطحهر سال
مهدکودک (برای بچه های ۴ ساله)$۳,۳۴۹
پیش دبستانی و ابتدایی$۵,۸۲۷
دبیرستان$۷,۲۸۸
شاگردانی که معلولیت دارند$۲۰,۶۵۲
فنی و حرفه ایبسته به دوره ی تحصیلی

شهریه ی لازم برای شاگردانی که معلولیت دارند بیشتر است.

شهریه کالج ها کبک سال ۲۰۲۴
شهریه ی CEGEP (کالج) در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۳
رشته ی تحصیلیهر سال (دو دوره ی تحصیلی تمام وقت)
دوره ی تحصیلی پیش دانشگاهی جامعه شناسی یا امور انسانی تکنولوژی مدیریت بازرگانی$۱۲,۲۳۸
فناوری های بدنی هنر و ادبیات$۱۵,۸۴۶
فناوری های بیولوژیکی$۱۸,۹۷۲

شهریه ی دانشگاه برای دانشجوهای خارجی شامل همان هزینه های مورد نیاز برای دانشجوهای کبک می شود به علاوه ی مبلغی که باید یکجا پرداخت شود. تحت شرایطی خاص، بعضی از دانشجوها از پرداخت این مبلغ سرجمع معاف می شوند.

شهریه ی دانشگاه در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۳
۱شهریه ی دانشگاه در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۳
دوره ی آکادمیک و رشته های تحصیلیشهریه ی سالیانه (۳۰ واحد)

شهریه ی مشخص شده و مبلغ سرجمع برای دانشجویان خارجی
مدرک لیسانس: علوم انسانی و اجتماعی، جغرافیا، آموزش، تربیت بدنی، هنر و علوم انسانی$۱۵,۵۱۰
مدرک لیسانس: رشته های دیگر$۱۷,۲۹۸۲
مدرک فوق لیسانس$۱۵,۵۱۰
دکترا$۱۳,۹۴۴

۱این اطلاعات فقط برای راهنمایی و کمک به شما است. علاوه بر پرداخت مبلغ سرجمع که توسط دولت مشخص شده است، دانشگاه ها هم می توانند دانشجویان خارجی را موظف کنند که هزینه ای معادل حداکثر ۱۰% مبلغ سرجمع را بپردازند تا هزینه های مرتبط با پیشرفت، استخدام و مشاوره ی دانشجویان تامین شود.

۲از سال ۲۰۰۸، رشته های مدیریت، حقوق، علوم محض، ریاضی، مهندسی و علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس خصوصی سازی شدند. در نتیجه، شهریه ی لازم برای این رشته ها از یک موسسه ی آموزشی به یک موسسه ی دیگر به طور قابل ملاحظه ای فرق می کند. برای مطمئن شدن از شهریه ها لطفاً مستقیماً با دانشگاه مدنظر خود تماس بگیرید.

هزینه های تحصیلی دیگر

هزینه های تحصیلی دیگر با توجه به موسسه فرق می کند و می تواند شامل هزینه ی پذیرش و ثبت نام، هزینه ی منابع درسی، حق عضویت انجمن دانشجویی و غیره باشد.

در مورد دانشگاه، بیمه ی درمانی و بیمارستانی برای همه ی دانشجویان اجباری است. هزینه ی این بیمه به هزینه های دیگر اضافه می شود، مگر اینکه تحت پوشش توافقنامه ی بازگشت تامین اجتماعی باشید. اگر این طور باشد، برنامه ی بیمه ی درمانی و بیمارستانی کبک شما را تحت پوشش خود قرار می دهد، و دیگر لازم نیست حق بیمه پرداخت کنید. با اینحال، احتمالاً باید بیمه ی مرتبط با مراقبت های چشم و دندان را خودتان پرداخت کنید.

اگر دانشگاه شما بیمه ی درمانی و بیمارستانی ارائه نمی دهد، باید بیمه ی خصوصی بگیرید یا اثبات کنید که بیمه ی درمانی و بیمارستانی معتبری دارید.

اطلاعات مفید مهاجرت تحصیلی کبک

مخارج زندگی در کبک کانادا

مخارج زندگی شامل شهریه و هزینه های تحصیلی دیگر نمی شود. مخارج زندگی برای یک شخص ۱۸ سال یا بالاتر در هر سال چیزی حدود ۱۱,۸۲۵ دلار کانادا می شود.

کار درحین تحصیل در کبک

برای کسب مجوز تحصیل در کبک، شما باید توانایی مالی خود را در پرداخت شهریه و مخارج زندگی بدون اینکه مجبور به کار کردن در کبک باشید، نشان دهید. به محض اینکه به کبک وارد شدید، اجازه ی کار در حین تحصیل را تحت شرایط خاصی دارید.

کار در دانشگاه و کارآموزی

شما به عنوان دانشجوی بین المللی می توانید در دانشگاهی که مشغول تحصیل هستید کار کنید، البته تا زمانی که اجازه ی تحصیل دارید و به طور تمام وقت درس می خوانید. با اینحال، تعداد شغل های موجود در دانشگاه محدود هستند، این موقعیت های شغلی شامل دستیار پژوهشی (RA) و دستیار آموزشی (TA) می شوند. البته اینکه امکان کار برای چه شرایطی موجود می باشد باید مورد بررسی دقیق تر قرار بگیرد. ما پیشنهاد می کنیم حتما قبل از هر کاری با مشاورین ما در تماس باشید تا بتوانید نتیجه بهتری از اپلای خود داشته باشید.

شما همچنین می توانید خارج از دانشگاه کار کنید، البته اگر شغل شما شامل دوره ی کارآموزی با حقوق یا بدون حقوق باشد، در واقع این کارآموزی از قسمت های اساسی دوره ی تحصیلی شما در کبک به شمار می آید. در این حالت، شما در مجموع ملزم به گرفتن اجازه ی کار (work permit) از مسئولان کانادایی هستید.

برای اینکه بدانید این موقعیت های شغلی چه شرایطی را شامل می شوند با مرکز مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تماس بگیرید.

کار خارج از دانشگاه

از اول ژوئن ۲۰۱۴، با اعمال قوانین جدید بعضی از دانشجویانی که اجازه ی تحصیل دارند می توانند بدون گرفتن اجازه ی کار، خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. برای اینکه بدانید باید چه شرایطی داشته باشید با مرکز مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تماس بگیرید.


۲٫ اپلای برای اخذ پذیرش از یک موسسه ی آموزشی

آیا درباره ی تحصیل در کبک اطلاعات کسب کرده اید و حالا قصد دارید در آنجا درس بخوانید؟ بعد از اینکه رشته ی مورد نظر خود را انتخاب کردید، مرحله ی اول این است که پرونده ی خود را برای اخذ پذیرش سابمیت کنید.

برای سابمیت پرونده ی خود به منظور اخذ پذیرش، شما اول باید موسسه ی آموزشی و رشته ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید، زمان بگذارید و وبسایت های مرتبط با موسسات آموزشی مختلف کبک را بخوانید. شما همچنین باید با ددلاین ها و فرایند سابمیت پرونده برای اخذ پذیرش آشنا باشید.

۳ مرحله ی مهم در پذیرش کبک

 1. آشنایی با شرایط کلی پذیرش
 2. انتخاب موسسه ی آموزشی و رشته ی تحصیلی
 3. سابمیت پرونده برای اخذ پذیرش

۱- آشنایی با شرایط کلی پذیرش و مهاجرت تحصیلی کبک

پذیرش شما به مدارک تحصیلی و توانایی های زبان شما بستگی دارد. شرایط دیگری هم وجود دارد. اگر موقع سابمیت پرونده ی خود برای اخذ پذیرش، مدارک تحصیلی یا توانایی های زبان شما کاملاً با شرایط ذکر شده مطابقت نداشته باشد، احتمال پذیرش شما وجود دارد البته به شرطی که در یک سری دروس خاص با موفقیت قبول شوید.

 • مدارک تحصیلی
 • معادل سازی
 • توانایی زبان

برای اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزشی کبک، مدارک تحصیلی شما باید معادل مدارکی باشد که از دانشجوهای کبک خواسته می شود.

در مقطع لیسانس، شما باید معادل دیپلم تحصیلات کالج پیش دانشگاهی (DCS) را داشته باشید، که به معنای دو سال تحصیل بعد از دبیرستان است، یعنی در مجموع ۱۳ سال. بعضی از دانشگاه ها دانشجویانی را که ۱۲ سال در مدرسه تحصیل کرده اند را هم قبول می کنند، که در این صورت یک سال به دوره ی تحصیلی شان در دانشگاه اضافه می شود.

در مورد کالج، شما باید معادل دیپلم دبیرستان (DSS) را گرفته باشید، که به معنای ۱۱ سال تحصیل در مدرسه است.

معادل سازی

ارزیابی دیپلم یا تحصیلاتی که در خارج از کبک به پایان رساندید توسط موسسه ی آموزش عالی یا خدمات پذیرش منطقه ای در سطح کالج انجام می شود. بنابراین، پیشنیازهای لازم یا معادل سازی دروس می تواند از موسسه ای به موسسه ی دیگر فرق کند.

معادل سازی (اگر لازم باشد) فقط بعد از تایید پذیرش داوطلب به او تعلق می گیرد.

توصیه ی مهم در ترجمه مدارک برای مهاجرت تحصیلی کبک

مطمئن شوید که ترجمه ی رسمی توضیح دروس مرتبطی که با موفقیت گذرانده اید را به همراه ریزنمرات خود ارائه دهید. این شانس شما را برای معادل سازی بعضی دروس خاص افزایش می دهد.

در مقطع دبیرستان یا فنی و حرفه ای، با درخواست موسسه و قبل از پذیرش قطعی خود، شما باید یک ارزیابی مقایسه ای برای تحصیلات گذرانده شده در خارج از کبک را سابمیت کنید.

توانایی زبان انگلیسی و فرانسه

برای پذیرش در رشته ای به زبان فرانسوی یا انگلیسی، شما باید مهارت های زبانی مناسبی داشته باشید تا بتوانید با موفقیت در آن رشته فارغ التحصیل شوید. موسسات آموزشی سطح زبان شما را به هر روشی که مناسب بدانند، ارزیابی می کنند.

توانایی زبان را باید با آزمون هایی مثل آیلتس و CELPIP نشان دهید. برای اشنایی با نمره مناسب آیلتس مطلب آزمون آیلتس را در سایت ایران اکسفورد بخوانید.

هم چنین اگر به دنبال مدرک زبان فرانسه هستید نیز مطلب آموزش زبان فرانسه را دنبال کنید.

۲- انتخاب موسسه ی آموزشی و رشته ی تحصیلی

دانشگاه ها و رشته های تحصیلی

بیش از ۱۰ دانشگاه فرانسوی زبان در کبک وجود دارد، از جمله آنهایی که در شبکه ی Université du Québec وجود داشته و در سراسر کبک هستند، به علاوه ی مدارس و موسسات.

به وبسایت این موسسات رجوع کنید تا درباره ی رشته های تحصیلی و شرایط پذیرش آنها اطلاعات کسب کنید.

دانشگاه ها:

 • کبک سیتی (Québec City): Université Laval
 • استری (Estrie): Université de Sherbrooke
 • مونترال (Montréal): Université de Montréal (UdeM) و مدارسش:
 • HEC Montréal
 • École polytechnique de Montréal
شبکه ی Université du Québec:
 • مونترال (Montréal): Université du Québec à Montréal (UQAM) و مدارسش:
 • École nationale d’administration publique (ENAP)
 • École de technologie supérieure (ETS)
 • Institut national de la recherche scientifique (INRS)
 • (Centre-du-Québec): Université du Québec à Trois-Rivières (UQTR)
 • (Saguenay–Lac-Saint-Jean): Université du Québec à Chicoutimi (UQAC)
 • (Bas-Saint-Laurent): Université du Québec à Rimouski (UQAR)
 • (Outaouais): Université du Québec en Outaouais (UQO)
 • (Abitibi-Témiscamingue): Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (UQAT)
 • (Distance university): Télé-Université (TELUQ)

سه دانشگاه انگلیسی زبان هم در کبک وجود دارد:

 • مونترال (Montréal): دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)
 • مونترال (Montréal): دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • شربروک (Sherbrooke): (Bishop’s University)

کالج ها و رشته های تحصیلی

شبکه ی آموزش و تحصیل در کالج از موارد زیر تشکیل شده است:

 • ۴۸ کالج دولتی (CEGEP – کالج آموزش عمومی و تخصصی) تحت پوشش وزارت تحصیلات و آموزش عالی.
 • ۱۱ موسسه تحت پوشش وزارتخانه ای دیگر (برای مثال، هنرستان موسیقی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارتباطات است).
 • تقریباً ۶۸ موسسه ی خصوصی که دولت به بعضی از آنها کمک مالی می دهد و دو تا از آنها توسط توافق نامه ای بین المللی اداره می شوند.

برای دسترسی به لیست کالج ها و همچنین لیست رشته های ارائه شده و شرایط مهاجرت تحصیلی کبک، به وبسایت Ministère de l’Éducation et de l’Enseignement supérieur رجوع کنید.

مقاطع ابتدایی و دبیرستان و رشته های تحصیلی کبک

مقاطع تحصیلی ابتدایی و دبیرستان از طریق شبکه ای متشکل از ۲,۴۴۴ مدرسه ی دولتی، ۱۹۹ مرکز فنی و حرفه ای و ۲۰۸ مرکز آموزش مختص بزرگسالان ارائه می شوند. این موسسات با ۶۹ اعضای هیئت مدیره ی مدرسه (۶۰ فرانسوی زبان و ۹ انگلیسی زبان) و بر مبنای تقسیمات منطقه ای مشارکت دارند.

در مجموع انتخاب مدرسه با توجه به محل زندگی دانش آموز مشخص می شود.

همچنین ۲۷۷ موسسه ی آموزشی خصوصی وجود دارد که اجازه ی اجرای دستورالعمل های مربوط به پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان را دارند.

برای دسترسی به لیست همه ی رشته های تحصیلی فنی و حرفه ای و موسسات مربوطه به وبسایت Inforoute FPT در آموزش فنی و حرفه ای کبک رجوع کنید.

نکته ی مهم

با توجه به (Charte de la langue française)، همه ی دانش آموزان باید تا پایان مقطع دبیرستان به زبان فرانسوی تحصیل کنند. با این حال، دانش آموزانی که به طور موقت در کبک اقامت دارند می توانند از وزارت تحصیلات و آموزش عالی، مجوزی موقت برای دریافت دستورالعمل و تحصیل به زبان انگلیسی بگیرند.


۳- سابمیت پرونده برای اخذ پذیرش

قبل از اینکه مراحل بیشتری را در مورد پرونده ی خود طی کنید، لازم است تفاوت بین لغات پذیرش و ثبت نام را بدانید. همچنین، وقت کافی اختصاص دهید تا با ددلاین ها و فرایند سابمیت پرونده که با توجه به سطح تحصیل فرق می کند، آشنا شوید.

نکته ی مهم

اگر هیچ محدودیتی در مورد تعداد نفرات لازم در رشته ای که اقدام کرده اید وجود نداشته باشد، احتمال پذیرش پرونده های مربوط به کالج یا دانشگاهی که بعد از ددلاین فرستاده شده اند وجود دارد.

اپلای برای اخذ پذیرش از دانشگاه

ددلاین ها یا تاریخ های اپلای

سال تحصیلی به طور عادی به دو ترم تقسیم می شود، ترم پاییز (اوایل سپتامبر تا اواخر دسامبر) و ترم زمستان (اوایل ژانویه تا اواخر آوریل). همچنین ترم های بهار و تابستان با دروس کمتر ارائه می شوند.

برای پذیرش در مقطع لیسانس، دانشگاه باید پرونده ی تکمیل شده ی شما را طبق تاریخ زیر دریافت کند:

 • قبل از اول مارس برای ترم پاییز
 • قبل از اول نوامبر برای ترم زمستان. (چون اغلب طول می کشد تا اجازه ی تحصیلتان صادر شود، بهترین کار این است که قبل از اول آگوست اپلای کنید.)

برای مقطع ارشد به بالا، باید تا قبل از اول فوریه پرونده ی خود را بفرستید. چون ددلاین های پذیرش در بعضی از رشته ها زودتر است، بهترین کار این است که تاریخ ها را با دانشگاه مدنظر خود چک کنید.

اگر رشته ی مدنظر شما محدودیتی در رابطه با تعداد نفرات قبولی نداشته باشد، پرونده هایی که بعد از ددلاین فرستاده شوند هم بررسی می شوند.

همه ی ددلاین های ذکر شده با ددلاین دانشجویان کبک مشابه است. چون اغلب طول می کشد تا اجازه ی ورودتان صادر شود، توصیه می شود تا برای پذیرش مهاجرت تحصیلی کبک ترم پاییز پرونده ی خود را اوایل ژانویه سابمیت کنید.

نکته ی مهم

برنامه های تبادل دانشجویی زیادی وجود دارند که به شما اجازه می دهند تا برای یک یا دو ترم متوالی در کبک تحصیل کنید، و سپس به دانشگاه کشور خود برگردید. برای کسب اطلاعات بیشتر با دپارتمان روابط بین الملل دانشگاه محل تحصیل خود مشورت کرده یا به وبسایت Bureau de coopération interuniversitaire رجوع کنید.

فرایند پذیرش

پذیرش بر مبنای بررسی پرونده ی شما انجام می شود. برای اپلای در دانشگاه مدنظر خود، شما باید وارد سایت مربوطه شوید و درخواست خود را برای اخذ پذیرش ثبت کنید. فرم درخواست را می توانید یا از طریق ایمیل دریافت کنید یا آن را از وبسایت دانشگاه دانلود کنید. برای بعضی از دانشگاه ها به روش آنلاین هم می توانید اپلای کنید.

درخواستی که برای اخذ پذیرش سابمیت می کنید باید شامل موارد زیر باشد:

 • جدیدترین ریزنمرات خود
 • شناسنامه
 • پرداخت هزینه ای برای ارزیابی پرونده ی خود (بین ۳۰ و ۱۰۰ دلار کانادا)

احتمال دارد بعضی از رشته های خاص شرایط دیگری داشته باشند یا مدارک بیشتری بخواهند: رزومه، مصاحبه، آزمون، انگیزه نامه، توصیه نامه و غیره.

برای دیدن لیست کاملی از مدارک مورد نیاز حتما مطلب مدارک لازم برای مهاجرت کانادا را ببنید.

نکته ی مهم

پذیرش دانشجویان اغلب بر مبنای نتایج اولیه ی رسمی است که در حین بررسی پرونده در دسترس هستند. همچنین سوابق تحصیلی دانشجو در نظر گرفته می شود. دانشجویانی که با اختلاف کمی واجد شرایط باشند، شانس کمی برای پذیرش در رشته ای با ظرفیت محدود را دارند.

اپلای کردن برای کالج (CEGEP)

ددلاین ها

سال تحصیلی کالج به طور عادی به دو ترم تقسیم می شود، ترم پاییز (اواخر آگوست تا اواخر دسامبر) و ترم زمستان (اوایل ژانویه تا اواخر می). درخواست پذیرش مهاجرت تحصیلی کبک شما نباید دیرتر از تاریخ های زیر فرستاده شود:

 • اول مارس برای ترم پاییز
 • اول نوامبر برای ترم زمستان (چون اغلب طول می کشد تا اجازه ی تحصیلتان صادر شود، بهترین کار این است که قبل از اول آگوست اپلای کنید.)

اگر رشته ی مدنظر شما محدودیتی در رابطه با تعداد نفرات قبولی نداشته باشد، پرونده هایی که بعد از ددلاین فرستاده شوند هم بررسی می شوند.

فرایند پذیرش کالج ها

قانون به این شکل است که درخواست پذیرش کالج های دولتی باید به خدمات پذیرش منطقه ای (regional admission service) که به آن کالج مرتبط است، فرستاده شود.

در سال تحصیلی مدنظر، دانشجو فقط می تواند برای یک رشته ی تحصیلی و یک کالج که تحت پوشش یکی از خدمات پذیرش منطقه ای است، اپلای کند. اگر پرونده ی شما قبول نشود، خدمات پذیرش منطقه ای از شما می خواهد انتخاب دومی داشته باشید. این محدودیت باعث می شود که با حذف تعدادی از داوطلبان، امکان دسترسی به رشته هایی که ظرفیت محدودی دارند صورت بگیرد.

بسته به خدمات پذیرش منطقه ای مورد نظر، شما می توانید درخواست خود را به شکل آنلاین انجام دهید یا فرم درخواست مختص دانشجویان خارجی را دانلود کرده، کامل کنید و همراه با مدارک لازم و پرداخت هزینه از طریق ایمیل بفرستید. مطمئن شوید که دستورالعمل های مختص دانشجویان خارجی را دنبال می کنید، چون اینها با دستورالعمل های دانشجویان کبک فرق می کنند.

برای مرور مراحلی که باید موقع اپلای برای کالج دولتی طی کنید، قسمت “مراحل اپلای برای اخذ پذیرش”  (Démarches pour demande d’admission) را در وبسایت Cégep International بخوانید.

برای سابمیت پرونده به منظور اخذ پذیرش از کالجی دولتی که جزئی از خدمات پذیرش منطقه ای یا هر موسسه ی کالج دیگری نیست، باید مستقیماً با کالج مدنظر خود تماس بگیرید.

اپلای برای اخذ پذیرش از مدرسه ی فنی وحرفه ای

رشته های آموزش فنی و حرفه ای مختلفی هر سال در سراسر کبک ارائه می شوند.

تاریخ شروع، تعداد سال تحصیلی و شرایط پذیرش از مدرسه ای به مدرسه ی دیگر فرق می کند. به محض اینکه شما رشته ی مرتبط با آموزش فنی و حرفه ای در کبک را از طریق وبسایت Inforoute FTP انتخاب کردید، با موسسه ی مدنظر تماس بگیرید تا مراحل لازم برای اپلای را بدانید.

نکته ی مهم

موقع اپلای برای اخذ پذیرش، مطمئن شوید که پرونده ی خود را به طور کامل سابمیت کرده اید تا به این شکل از هر گونه تاخیر در دریافت نامه ی پذیرش خود اجتناب کنید.

حالا که با تمام نکات مهاجرت تحصیلی کبک آشنا شدید می توانید این کار را شروع کنید. برای هر گونه اطلاع بیشتر با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ایران آکسفورد بهرهمند شوید.